Vergunning’s-Hertogenbosch

Parkeervergunning Den Bosch aanvragen: kosten, sectoren en de wachtlijst

Er is in Den Bosch maar één vergunning met een wachtlijst: de 24-uursvergunning voor bewoners van de binnenstad. Waar die lijst vandaan komt staat zwart op wit in het vergunningenplafond per sector, en dat plafond staat hieronder helemaal uitgeschreven.

Binnenstad € 97,63 per kwartaal Woonwijken € 12,89 per kwartaal Bezoek € 0,05 per uur 22 sectoren met een plafond
Bewoner centrum
€ 97,63per kwartaal
Bewoner wijken
€ 12,89per kwartaal
Avondvergunning
€ 43,09per kwartaal
Bezoek
€ 0,05per uur
Wachtlijst
Alleen centrum
Kentekens
3één tegelijk actief

Waar hangt de wachtlijst aan vast?

Het college stelt per sector een vergunningenplafond vast: het hoogste aantal vergunningen dat het in die sector uitgeeft, apart voor bewoners en voor bedrijven. Is dat plafond bereikt en voldoe je wel aan alle overige voorwaarden, dan komt je aanvraag op een wachtlijst. De volgorde op die lijst is de inschrijfdatum in het parkeersysteem, en vergunningen worden in precies die volgorde verleend.

De gemeente markeert op haar eigen aanvraagpagina maar één product met het woord wachtlijst: de parkeervergunning bewoners binnenstad 24 uur. Voor de avondvergunning en voor de vergunning in de woonwijken staat dat er niet bij.

Hoe lang is de wachttijd dan? Dat publiceert de gemeente ’s-Hertogenbosch niet. Niet op de productpagina, niet in de nadere regels en niet in de verordening. Wij vonden op 22 september 2026 geen enkele officiele bron met een aantal wachtenden of een wachttijd in maanden. Een site die je wel een getal geeft, heeft dat dus niet van de gemeente.

Het vergunningenplafond per sector

Dit is bijlage I bij de Nadere regels parkeervergunningen ’s-Hertogenbosch 2025, die sinds 1 januari 2025 geldt en op 22 september 2026 nog steeds de geldende versie was. Per sector staan de totale parkeercapaciteit en de twee plafonds. Hoe dichter de plafonds bij de capaciteit liggen, hoe eerder de sector vol zit.

Nr.SectorParkeercapaciteitPlafond bewonersPlafond bedrijven
301Muntel1.3101.214639
302Zuid Willemsvaart / Aa1.004924487
303Deuteren865797420
304De Vliert IV563531280
305Kop van ’t Zand817741
306Zand Noord749702370
307Zand Zuid657618326
308Zuid I880788415
309Hinthamerpoort19514577
310Bazeldonk866814429
311Zuid II1.4201.187625
313Veemarktkwartier17116285
315Paleiskwartier23600
316Parallelweg (tijdelijk)93063
317Boschveld1.3821.231648
318Hofstad13012063
319Vughterpoort220209110
321De Vliert I232219116
1Binnenstad, deelsector 1436366208
2Binnenstad, deelsector 2274215119
3Binnenstad, deelsector 314613570
4Binnenstad, deelsector 4300270140

Bron: Nadere regels parkeervergunningen ’s-Hertogenbosch 2025, bijlage I, lokaleregelgeving.overheid.nl (CVDR731520), geldend van 1 januari 2025 t/m heden, geraadpleegd op 22 september 2026. De capaciteit is inclusief oplaadpunten, gehandicaptenplaatsen en blauwe zone. De vier deelsectoren van de binnenstad hebben samen 1.156 plaatsen, een bewonersplafond van 986 en een bedrijvenplafond van 537.

Twee regels vallen op. In Paleiskwartier (315) staat er bij bewoners en bedrijven allebei een nul: daar worden helemaal geen straatvergunningen uitgegeven, omdat de woningen er hun eigen parkeergelegenheid hebben. In de tijdelijke sector Parallelweg (316) geldt hetzelfde voor bewoners, terwijl bedrijven er wel 63 vergunningen kunnen krijgen.

Twee sectoren staan niet in de bijlage. Het Aanwijzingsbesluit van januari 2026 noemt ook sector West (322) en Barten-zuid (323) als gebieden met betaald parkeren, maar die twee komen in bijlage I bij de nadere regels van 2025 niet voor. Voor die sectoren is dus geen plafond gepubliceerd. Vraag het na bij de gemeente als je daar woont.

Wat kost welke vergunning?

De bedragen komen uit onderdeel 3 van de tarieventabel bij de verordening van 2026. Het onderscheid is steeds hetzelfde: binnen de binnenstad — het gebied omsloten door de Zuid-Willemsvaart, de Dommel en de stadswallen — of daarbuiten.

VergunningGeldig wanneerPer kwartaalPer jaar
Bewoner binnenstad, 24 uurDag en nacht, wachtlijst€ 97,63€ 390,52
Bewoner binnenstad, avondMa t/m za 17.00–10.00 en zondag de hele dag€ 43,09€ 172,35
Bewoner woonwijkenIn je eigen sector€ 12,89€ 51,55
Bedrijf binnenstad, ma t/m vr08.00–19.00€ 137,96€ 551,86
Bedrijf binnenstad, ma t/m za08.00–19.00, koopavond tot 22.00€ 174,28€ 697,09
Bedrijf binnenstad, ruimerOp de bedrijfstijd afgestemd€ 215,39€ 861,55
Bedrijf woonwijkenIn je eigen sector€ 25,76€ 103,06
Deelauto met vaste plaats op kentekenAangewezen plek€ 27,50€ 110,00
Deelauto zonder vaste plaatsAangewezen gebieden€ 23,75€ 95,00

Voor aannemers bestaat een tijdelijke vergunning: € 89,51 per week, € 223,78 per maand of € 559,45 per kwartaal in de binnenstad, en € 51,92 per week, € 129,79 per maand of € 324,48 per kwartaal daarbuiten. Voor de vergunning op het afgesloten terrein aan de Clarastraat en voor P+R Maijweg komt er € 20,00 borg voor een parkeerpas bij; een vervangende sleutel voor de Clarastraat kost € 25,00.

De voorwaarden waar de meeste aanvragen op stuklopen

  • Eigen parkeergelegenheid is een weigeringsgrond. Een garage, een carport, een terrein of een plek bij je wooncomplex telt mee, ook als je daarvoor moet betalen en ook als de eigenaar er inmiddels iets anders van heeft gemaakt. Een gehandicaptenparkeerplaats bij je woonadres telt eveneens.
  • Eén vergunning per adres in de binnenstad. Op een kadastraal geregistreerd woonadres binnen de vesting wordt maar één 24-uursvergunning verleend. Per huishouden kunnen daarnaast maximaal twee avondvergunningen worden gegeven; is er al een gewone vergunning, dan blijft er nog één avondvergunning over.
  • Je moet houder van het voertuig zijn volgens de RDW. Met een lease-auto kan het ook, als je de overeenkomst overlegt.
  • Grote voertuigen worden geweigerd. Langer dan 6 meter of hoger dan 2,4 meter, lading meegerekend: geen vergunning. Een kampeerwagen in het RDW-register evenmin.
  • Drie kentekens, één tegelijk actief. Bewoners mogen drie kentekens aanmelden, bedrijven tien; er kan er telkens maar één gebruikmaken van de vergunning en die moet je zelf activeren. Tijdelijk wisselen mag vijf keer per jaar, telkens hoogstens 21 aaneengesloten dagen.
  • Verhuizen betekent opnieuw aanvragen. De vergunning is niet overdraagbaar en stopt op de dag dat je op het nieuwe adres staat ingeschreven, ook binnen dezelfde sector.

Waar je met je vergunning mag staan

Op de vergunninghoudersplaatsen in de sector waarvoor de vergunning is afgegeven. Een vaste plek krijg je niet en een plek voor de deur is niet gegarandeerd. In de binnenstad geldt de belasting voor belanghebbendenplaatsen van maandag tot en met zondag van 00.00 tot 24.00 uur.

Er zijn uitzonderingen per deelsector. Met een vergunning voor deelsector 1 mag je ook staan op de betaalde plaatsen aan de Molenberg, Westwal, Havensingel, Van der Weeghensingel, Vaaltweg en op het parkeerterrein ten zuidwesten van het Wilhelminaplein, en van maandag tot en met zaterdag tussen 17.00 en 10.00 uur plus de hele zondag mag je uitwijken naar de Sint Janssingel. Met deelsector 2 komt de Baselaarstraat erbij en vervalt de Sint Janssingel; deelsectoren 3 en 4 hebben dezelfde lijst zonder Baselaarstraat.

De bezoekersregeling: € 0,05 per uur

Woon je in een gebied met betaald parkeren, dan kun je een digitale bezoekersregeling aanvragen. Je bezoek parkeert dan voor € 0,05 per uur op de betaalde plaatsen in jouw sector — niet op vergunninghoudersplaatsen en niet in de garages. Het tegoed is begrensd, en welke variant je krijgt hangt af van je sector.

RegelingTegoedTarief
Bezoekersregeling A120 uur per kwartaal€ 0,05 per uur
Bezoekersregeling B180 uur per kwartaal€ 0,05 per uur
Bezoekersregeling C240 uur per kwartaal€ 0,05 per uur
Bezoekersregeling D300 uur per kwartaal€ 0,05 per uur
MantelzorgerIn beginsel het dubbele van A, B, C of D€ 0,05 per uur
Vrijwilligers (niet in de binnenstad)150 uur per maand, met varianten van 300 of 450€ 0,05 per uur
Bedrijven buiten de binnenstad200 uur per maand50 % van het straattarief

Welke sector welke variant krijgt, wijst het college apart aan; die indeling publiceert de gemeente niet op haar website. Wat wel vaststaat: per adres wordt maar één bezoekersregeling verstrekt, in de binnenstad kunnen alleen bewoners er een aanvragen, extra uren bijkopen kan niet en een restsaldo krijg je bij beëindiging niet terug. Je hoeft zelf geen auto of vergunning te hebben.

Wat als je geen vergunning krijgt?

Dan blijven er drie wegen over, en alle drie zijn ze duurder dan € 390,52 per jaar.

  • Een garageabonnement. Voor bewoners van de binnenstad kost een abonnement voor de hele week in garage Wolvenhoek, Sint Josephstraat, Sint Jan, Visstraat of Keizerstraat € 879,81 per jaar, oftewel € 227,62 per kwartaal, exclusief btw. In het Museumkwartier is dat € 1.504,15 per jaar en in de Keizerstraat bestaat een goedkopere variant voor de avond en het weekend: € 412,70 per jaar.
  • Een transferiumabonnement. € 646,42 per jaar voor de hele week of € 554,07 voor maandag tot en met vrijdag, eveneens exclusief btw. Dat is een terrein aan de rand met de bus erbij.
  • Elke dag opnieuw betalen. In de binnenstad is dat € 4,31 per uur of € 25,87 per dag. Op jaarbasis loopt dat in de duizenden euro’s.

En als je fout staat?

De naheffingsaanslag kost € 82,00, verhoogd met één uur van het tarief dat ter plaatse geldt. In de binnenstad kom je daarmee op € 86,31. Een wielklem aanbrengen en verwijderen kost € 132,36; wordt de auto weggesleept, dan komt daar € 105,11 uitrijtarief bij, € 228,91 voor het overbrengen van een voertuig tot 3.500 kilo, € 12,57 bewaring per dag en € 44,36 voor de afgifte.

Veelgestelde vragen

Is er een wachtlijst voor een parkeervergunning in Den Bosch?

Ja, maar alleen voor de 24-uursvergunning voor bewoners van de binnenstad. De gemeente zet dat woord zelf achter dat product op haar aanvraagpagina. Voor de avondvergunning en voor de woonwijken staat het er niet bij.

Hoe lang moet ik wachten?

Dat publiceert de gemeente niet. Er staat geen wachttijd en geen aantal wachtenden op s-hertogenbosch.nl, niet in de nadere regels en niet in de verordening. De volgorde is de inschrijfdatum in het parkeersysteem.

Wat kost een parkeervergunning in Den Bosch?

In de binnenstad € 97,63 per kwartaal, oftewel € 390,52 per jaar, voor een vergunning die 24 uur geldt. Buiten de binnenstad € 12,89 per kwartaal of € 51,55 per jaar. De avondvergunning voor de binnenstad kost € 43,09 per kwartaal.

Ik woon in het Paleiskwartier. Kan ik een vergunning krijgen?

Nee. Het vergunningenplafond voor sector 315 Paleiskwartier staat voor bewoners en voor bedrijven allebei op nul. Daar wordt dus geen enkele straatvergunning uitgegeven.

Ik heb een garage bij mijn huis. Maakt dat uit?

Ja, dat is een weigeringsgrond. Een garage, carport, terrein of een plek bij je wooncomplex telt als eigen parkeergelegenheid, ook als je ervoor betaalt of als de eigenaar er iets anders van heeft gemaakt.

Kan mijn bezoek goedkoper parkeren?

Met de digitale bezoekersregeling betaalt je bezoek € 0,05 per uur op de betaalde plaatsen in jouw sector. Het tegoed is 120 tot 300 uur per kwartaal, afhankelijk van de regeling die voor jouw gebied is aangewezen.

Mag ik twee auto’s op één vergunning zetten?

Je mag drie kentekens aanmelden, maar er kan er maar één tegelijk actief zijn en die moet je zelf activeren. Tijdelijk wisselen kan vijf keer per jaar, telkens hoogstens 21 aaneengesloten dagen.

Meer over parkeren in Den Bosch

Laatst gecontroleerd op 22 september 2026

Waar deze gegevens vandaan komen

  • Tarieven van alle vergunningen, de bezoekersregelingen A tot en met D, de aannemersvergunning, de deelautovergunning, de borg van € 20,00 en de naheffing van € 82,00 plus één uur tarief: tarieventabel (bijlage B) en artikel 10 van de Verordening op de heffing en invordering van parkeerbelastingen ’s-Hertogenbosch 2026, lokaleregelgeving.overheid.nl (CVDR748278), geldend van 1 januari 2026 t/m heden, geraadpleegd op 22 september 2026.
  • Wachtlijst (artikel 4), vergunningenplafond (artikel 3), weigeringsgronden (artikel 5), de regels over kentekens en avondvergunningen (artikel 6) en het plafond per sector (bijlage I): Nadere regels parkeervergunningen ’s-Hertogenbosch 2025, lokaleregelgeving.overheid.nl (CVDR731520), geldend van 1 januari 2025 t/m heden, 22 september 2026.
  • Sectoren met betaald parkeren, de betaaltijden en de belanghebbendenplaatsen in de binnenstad van 00.00 tot 24.00 uur: Aanwijzingsbesluit parkeerplaatsen, tijdstip en wijze van betaling parkeerbelastingen januari 2026, lokaleregelgeving.overheid.nl (CVDR750494), geldend van 1 januari 2026 t/m heden, 22 september 2026.
  • De vermelding «wachtlijst» bij de 24-uursvergunning, de voorwaarden, de uitzonderingen per deelsector, het wisselen van kenteken en het verhuizen: gemeente ’s-Hertogenbosch, pagina Parkeervergunning, geraadpleegd op 22 september 2026.
  • Regels van de bezoekersregeling (één per adres, geen restitutie, geen extra uren, alleen bewoners in de binnenstad): gemeente ’s-Hertogenbosch, pagina Bezoekersregeling, 22 september 2026.
  • Abonnementen in de garages en op de transferia, exclusief btw: Besluit privaatrechtelijke parkeertarieven ’s-Hertogenbosch 2026, lokaleregelgeving.overheid.nl (CVDR750485), geldend van 1 januari 2026 t/m heden, 22 september 2026.
  • Wat we niet konden verifiëren en daarom niet publiceren: het aantal wachtenden per sector, de gemiddelde wachttijd, en welke bezoekersregeling (A, B, C of D) voor welke sector is aangewezen. Geen van die drie staat in een officiele bron.

Klopt er iets niet meer? Geef een wijziging door.